Pano ve Bağlantı Kutuları

Enerjinin kalitesinin ve veriminin izlenebilmesi için temel elektriksel parametrelerin ölçümüne ek olarak enerji kalitesini etkileyen ve bozan unsurların ölçülmesi ve gerekli durumlarda bu unsurların kaydedilerek rapor halinde alınması gerekmektedir. Elektriksel parametrelerin ölçümü için günümüzde enerji analizörü kullanımı uygun olmasına rağmen enerji kalitesini bozan unsurların tespit edilebilmesi için güç kalite analizörünün kullanılması gerekmektedir.

Güç Kalite Analizörleri Temel Ölçüm Endeksleri:

Güç kalite analizörleri, enerji (şebeke) analizörlerinden farklı olarak aşağıdaki endeks ölçümlerini sunar ve raporlayabilir.

1. K faktörü

K faktörü bir dönüştürücünün kendi sınırları içerisinde çalışırken harmonikli akımı taşıyabilme kabiliyetini gösterir. K faktörü değer 1-50 değerleri arasındadır.

2. Distorsiyon faktörü (THD)

Ana harmonik hariç ölçülebilen bütün harmonik değerlerin karelerinin toplamının ana harmonik değerinin karesine bölümünden elde edilen değerin karekök içine alınmasıyla elde edilen THD yüzdesi elektrik sinyalinin kalitesini belirleyen en önemli parametrelerdendir.

3. Çentik bölgesi

Bir elektrik sinyalinin akım veya geriliminin dalga formunda oluşan çentik şeklindeki bir bozulmayı belirten sürenin değeridir. Çentik bölgesi değeri ne kadar fazla olursa sinyal olması gereken formdan o kadar uzaklaşmış demektir.

4. Toparlanma süresi

Toparlanma süresi bir sinyalde meydana gelen değişmenin, o değişmeden sonra sinyalin olması gereken noktaya gelmesi için gereken süredir.

5. Toplam güç faktörü

Güç faktörü watt cinsinden olan aktif gücün VA cinsinden olan görünür güce oranını veren parametredir. Güç faktörü harmonik bozunmaların etkilerini de içerisinde barındırır.

6. Deplasman güç faktörü

Toplam güç faktöründen farklı olarak harmoniklerin etkin güce katkısı ele alınmadan hesaplanan güç faktörüdür.

7. Crest (tepe) faktörü

Tepe faktörü olarak da bilinen crest faktörü bir dalganın tepe teğerinin o dalganın etkin değerine bölünmesiyle elde edilen birimsiz bir değerdir.

İlgili Ürünler


Palazzoli
TAIS CURE
  • automation and
  • automation and
  • thermosetting (GRP)


Detaylı Bilgi

Palazzoli
UNIBOX
  • universal boxes in
  • aluminium alloy

Detaylı Bilgi

Palazzoli
TOPTER AND PRIMA
  • empty distribution
  • boards

Detaylı Bilgi