Akıllı Şehirler ve TALQ - Akıllı Şehircilik Protokolü

TALQ Konsorsiyumu, akıllı şehir cihaz ağları için küresel olarak kabul edilen bir arayüz standardı tanımlamıştır. Akıllı Şehir Protokolü, çeşitli yazılım ürünleri ve sistemlerinin birbirleri ile entegrasyonu için gereli olan özellikleri bir araya getirmiş olan bir standarttır. Bu sayede farklı üreticilerin Merkezi Yönetim Yazılımı (CMS) ve Dış Cihaz Ağları (ODN) arasında birlikte çalışabilirliği sağlanır. TALQ sayesinde tek bir CMS, heterojen akıllı şehir cihaz ağlarını yapılandırabilir, kontrol edebilir, komuta edebilir ve izleyebilir. Temmuz 2021'den bu yana ayrıntılı standarda ait spesifikasyonlar herkese açıktır ve GitHub ‘da 'Açık Kaynak bilgisi' olarak paylaşılmaktadır.

TALQ, şehir sakinleri için güvenlik ve konforu artırmak, dünya çapında enerji tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmak, akıllı bir şehri yöneten operatörler için maliyet verimliliğini artırmak gibi gerçekten akıllı şehirler inşa etmenin temel zorluklarına yanıtlar sağlar

Akıllı şehirlerde akıllı e-mobilite ve sürdürülebilirlik

  • Çevresel izleme ile ilgili olarak, gündem olan işlevler için TALQ uygulayıcılarının gürültü, atmosferik değerler, rüzgâr, yağış, ışınım, bulutlar, su akışı, su kalitesi, gaz ve diğerlerini izlemek için kendilerine özel geliştirmiş oldukları çözümleri diğer üreticilerin sistemleri ile ortak çalışır şekilde modellemelerine olanak tanır.

Akıllı sokak lambası kontrol sistemleri sayesinde şehirler, kamu hizmetleri ve yüklenicileri şunlardan yararlanır:

Büyük enerji tasarrufu

  • Sokaklarda, yollarda, otoyollarda ve tünelde, OLC dış ortam aydınlatma kontrolörü armatürlerin doğru zamanda doğru ışık seviyesine kısılmasını sağlar ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır. OLC’ler, dış koşullara (trafik, hava durumu, hareket, aktivite, varlık) bağlı olarak, yüksek basınçlı sodyum, metal halide ve LED lambaları ayrı ayrı veya herhangi bir programlanmış zamanda (gün doğumu/gün batımı veya sabit zamana göre) grup halinde karartabilir. Veya uzaktan manuel açma kapamada yapabilirler.

Karbon ayak izini azaltın

  • Bazı ülkelerde her bir kWh, 900 grama kadar CO 2 emisyonundan sorumludur. Işık kısma yetenekleri sayesinde, OLC sistemleri tonlarca CO2 tasarrufu sağlayarak şehirlerin genel karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunur.

Azaltılmış bakım çalışmaları, artırılmış verimlilik

  • Lamba - armatür arızaları ve diğer alarmlara oluşması durumunda daha hızlı müdahale etmek ve sokakta güvenliği ve emniyeti artırmak için otomatik olarak tanımlanır. OLC kontrol sistemleri, her bir ışık noktasını ve kabini izler. Kontrol sistemlerinden bazıları, lambanın kullanım ömrünün sonunu tahmin etmek için lambanın yanma saatlerini de ölçebilir.

Artan kontrol ve izlenebilirlik

  • Akıllı dış aydınlatma kontrol sistemleri ile yetkili operatörler, herhangi bir zamanda herhangi bir yerden herhangi bir armatürün veya segmentteki herhangi bir cihazın durumunu kontrol edebilir. Gerçek zamanlı kontrol ve izleme özellikleri, sahada arıza keşfi için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltmalarını sağlar.

TVILIGHT Akıllı Şehircilik Aydınlatma Otomasyon Çözümleri

Akıllı Şehircilik Çözümlerimiz

IoT tabanlı akıllı şehircilik konseptinde Teleteknik olarak TALQ serifikalı CMS merkezi izleme ve yönetim yazılımları, NB-IoT haberleşmeli NEMA ve ZHAGA soket tiplerinde OLC dış ortam aydınlatma kontrolörleri, RF MESH haberleşmeli armatür içi veya direk montajlı OLC ler, gelişmiş (Isı, İnsan Yoğunluğu, Işık Şiddeti, Hız,  Ambians (nem, yağmur) ve Direk Devrilmesi algılama özellikleri dahil sensör grupları ile çözüm sunuyoruz. Çözüm kapsamımız ayrıca raylı sistemlerin izlenmesine yönelik IoT tabanlı çözümler sunmaktadır. Raylı sistemler için (Seyir hali anlık vibrasyon izleme, balans izleme, ısıl izleme, enerji tüketimi izleme ve kaza ve arıza bilgisi izleme çözümlerini kapsamaktadır.

TVILIGHT Akıllı Yol ve Çevre Aydınlatması Kontrolörleri