Aydınlatma Otomasyonu Çözümlerimiz

Çözüm Kapsamımız

Ticari veya endüstriyel alan sahibi müşterilerimizin sektördeki en güncel, verimli ve katma değerli teknolojilere erişmelerini sağlamak için aydınlatma armatür üreticileri birlikte çalışıyoruz. Ticari veya endüstriyel alanınıza özel bir tasarım projelendirebilir, tedarik edebilir ve devreye alabiliriz.

Temelde aydınlatma sistemlerinin otomatik çalışması, her ışık kaynağı için bir dizi sensör gerektirir. Bu sensörler, ışıkların açılıp kapanması ve aydınlatması ile ilgili kararların kontrol edilmesine yardımcı olan temel fonksiyonel birimlerdir. Ancak, bu sensörlerin bilgiyi algılama ve iletme hassasiyeti oldukça belirsizdir. Bunun nedeni, mevcut hava koşullarının sensör okumalarını büyük ölçüde etkilemesidir. Sabah, öğleden sonra ve akşam ve ayrıca havanın biraz bulutlu olduğu zamanlarda ışık yetersizliği, tersi durumlarda aşırı güneşe maruz kalma ve ısıl değişimler ile ilişkili belirsizliğin farkını ve seviyesini anlayabilirsiniz. Ancak sensörler tek başına bu tür belirsizliğe uyum sağlama ve hesaplama karmaşıklığını kaldıramayacağından, otomatik aydınlatma sistemleri belli koşullara bağlı senaryoları yürütebilecek kontrolöre ihtiyaç duyar. Aydınlatma otomasyonu ürün gruplarımızda yer alan sistemler DALI ve KNX altyapısından, PC tabanlı kontrol çözümlerine kadar farklı seviyelerde bina otomasyonu sistemlerine entegre edilebilen çözüm aralığına sahiptir.

Aydınlatma Otomasyonun Gerekliliği;

Aydınlatma otomasyonu sistemleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuza bağlı olarak, bunun büyük bir maliyeti olan yeni bir lüks olduğunu düşünebilirsiniz, ancak doğru uygulanmış bir aydınlatma otomasyonu sisteminin neler kazandırdığını incelediğinizde, herhangi bir ticari alan vb. için kesinlikle gerekli olan bir yatırım olduğu gerçeği ile karşılaşırsınız.

Doğru Uygulanmış Aydınlatma Otomasyonun Sağladığı Faydalar;

Gerçek Enerji Verimliliği

  • Mevcut aydınlatma armatürlerinin LED armatürler ile değiştirilmesinin enerji verimliliği elde etmenin ve işletme maliyetlerini düşürmenin en iyi yolu olduğunu bilmektedir. Ancak, kendinize şu ana kadar elektrik faturasının önemli ölçüde düşüp düşmediğini sormalısınız? Cevabınız hayır ise çözümünüz sadece bir aydınlatma otomasyon sisteminde yatıyor. Otomatik aydınlatma kontrol sistemleri, ışıkları ihtiyaçlarınıza göre otomatik olarak ayarlayarak enerji israfını önlemeye yardımcı olur. Bu şekilde özelikle ticari ve endüstriyel tesislerde aylık faturalarda %60'a varan tasarruf sağlanabilir.

Gelişmiş Güvenlik

  • Lambaların, balastların, LED'lerin vb. otomatik aydınlatma kontrol sistemlerinin, ek güvenliğe önemli katkıları bulunur. Örneğin, endüstriyel tesislerdeki üretim alanlarında gün ışığına bağlı olarak iç ortamın doğru ışık değerlerinde otomatik tutulması çalışanlar için nesnel seçiciliği arttıracağından iş kazalarının önlenmesinde kayda değer katkı sağlar. Benzer şekilde kalite kontrol veya son kontrol gibi dikkat gerektiren alanlarda benzer faydalar sağlanır. Ticari aydınlatma otomasyonunun hayatınıza nasıl güvenlik katabileceğine dair birçok benzer örnek olabilir.

Biyolojik Faydalar

  • Biyo-Adaptif aydınlatma, insan vücut saatine göre ışık sıcaklıklarının, yoğunluklarının vb. değiştirildiği aydınlatma otomasyonunun bir uygulamasıdır. Işığın insanın biyolojik süreçlerinde önemli bir rolü vardır. Ofis ve benzeri kapalı alanlarda kullanılan aydınlatma sistemleri doğal gün ışığını taklit ederek çalıştırıldığında; insan fizyolojik işleyişini de optimize etmektedir. Özellikle konsantrasyonun ön planda olduğu iş yerlerinde bu durum önemlidir. Ek olarak Biyo-Adaptif aydınlatma seracılık (örtü altı tarım) sektöründe de kullanım alanı bulmuştur. Doğru ışık şiddeti sağlayan LED armatürlerin bitkilerin fotosentetik veriminde artışa yol açtığı bilinmektedir.

Daha İyi Estetik

  • Aydınlatma kontrol paneli ve bağlı sistem bileşenleri ile kullanıcılar manuel olarak, belirli bir alan için istedikleri armatürlerin rengini, yoğunluğunu ve sıcaklığını değiştirebilirler. Aydınlatma otomasyonu sistemleri, ön tanımlı senaryolar sayesinde manuel olarak yapılan bu değişiklikleri otomatize eder. Ayrıca bu sistemler, ortam koşullarındaki değişiklikleri algılayarak aydınlatmanızın daha loş veya daha parlak olmasını sağlayarak mekânınızın estetiğini her zaman korur.

Daha fazla bilgi için teknik kılavuzları inceleyin..

Beckhoff Sunum Ortamı Otomasyon Çözümleri (24mb)

Schneider Electric KNX Ürünleri Genel Kataloğu 2022 (78mb)

Beckhoff Bina Otomasyonunda Enerji Verimliliği için Çözümler

DALI - KNX Aydınlatma Otomasyonu Sistem Bileşenleri