BESS Nedir?

Batarya Enerji Depolama Sistemleri veya BESS, farklı kaynaklardan enerji depolayabilen ve gerektiğinde boşaltabilen şarj edilebilir büyük ölçekli pillerdir. BESS, bir veya daha fazla pilden oluşur ve elektrik şebekesini dengelemek, yedek güç sağlamak ve şebeke stabilitesini artırmak için kullanılabilir.

Enerji depolama, güç sistemini karbondan arındırmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için kritik öneme sahiptir. Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının değişken doğasını idare edebilecek esnek, güvenilir ve uygun fiyatlı elektrik şebekeleri oluşturmak da önemlidir. Günümüzde farklı enerji depolama çözümleri mevcuttur, ancak lityum-iyon piller şu anda maliyet etkinliği ve yüksek verimlilikleri nedeniyle tercih edilen teknolojidir.

BESS' in faydaları nelerdir?

Akü depolama sistemleri, geleneksel şebeke depolama çözümlerine göre birçok avantaj sunar.

Yenilenebilir enerji üreticilerinden, geleneksel termik santral işletmeciliğine kadar, endüstriyel elektrik tüketicilerine ve açık deniz sondaj platformlarına veya gemilerine kadar, BESS çözümleri yüksek verimli ve uygun maliyetli enerji depolama çözümleri sunmaktadır.