Transformatörler

Elektrik enerjisinin üretiminden dağıtımına kadar olan süreçlerin birçok aşamasında ürün ve sistem çözümleri sunan firmamız Teleteknik Kontrol ve Güç Sistemleri MFC BETA marka transformatörlerin Kocaeli ve Marmara yetkili bayi olarak 2018 yılından itibaren transformatör satış, devreye alma ve retrofit projelerinde çalışma yapmaktadır.

Elektrik tesislerinde proje mühendisliği ve sürdürebilirlik önemlidir.

Ana uzmanlık alanımız Kuru Tip transformatörler olmak üzere üreticimiz Transformatör Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti. ürün gruplarında yer alan Hermetik ve Genleşme Depolu trafo çözümleri ile proje taleplerinizi doğru güçlerdeki ürünler ile ölçeklendiyor,  tedarik ve devreye alma süreçlerini yönetiyoruz.

Transformatör Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti.

Transformatör Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti. Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. 15bin m² kapalı alan, 48,352 m² açık alan olmak üzere toplam 63,352 m² alanda hizmet vermektedir.

TSE 267 ve IEC 76 standartlarına uygun olarak üretilmektedir. İmalatlarımız TSE standart uygunluk ISO 9001: 2000 kalite sistem ve ISO 14001 çevre yönetim sistemi sertifikalarıyla belgelendirilmiştir. 23.01.2013 ’te ise laboratuvarımız TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.

Başlıca Faaliyet Alanları; Güç Transformatörleri, Dağıtım Transformatörleri, Kuru Tip Transformatörler, Pad-mounted Transformatörler, Transformatör Bakım ve Onarım Hizmetleri.

Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler

MFC markalı olarak 100 kVA ‘dan 5000 kVA‘ya kadar, 52 kV izolasyon seviyesine kadar üç veya tek fazlı, AN / AF soğutmalı, farklı uygulamalar için yüksek kaliteli, performanslı Dökme Reçineli Kuru Tip Dağıtım Transformatörlerini pazara sunmaktadır. Özel ve uluslararası standartlara uygunluğu sayesinde transformatörler, yüksek rakımda ve deniz ortamlarında özellikle ağır şartlarda kullanılır. Yanıcı sıvı olmaması, kendinden sönebilen malzemeden oluşması, zehirli gaz misyonlarından muaf olması, düşük gürültü seviyesi ve düşük elektromanyetik emisyon ile genel çevre güvenliğini sağlar. Dökme Reçineli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri, nem geçirmez, nem veya şiddetli kirlilik ortamında çalışmaya uygundur. Bu transformatörler, -25 °C ’ye kadar düşük sıcaklıklarda çalışabildiği gibi %95 'ten fazla nemli ortamlarda da çalışabilecek ideal transformatörlerdir.

Kuru Tip Transformatörler


BETA Kuru Tip Transformatör
IEC 60076-11
Primer 6,3-10,5-20kV
400 kVA – 3500 kVA


Detaylı Bilgi

BETA Kuru Tip Transformatör
IEC 60076-11
Primer 31,5 - 36kV
400 kVA – 5000 kVA


Detaylı Bilgi

BETA Kuru Tip Transformatör
TEDAŞ MYD 99/031 A
Primer 31,5 - 36kV
400 kVA – 3500 kVA


Detaylı Bilgi

BETA Kuru Tip Transformatör
Sistem Bileşenleri
Fan ve Aksesuarlar


Detaylı Bilgi

Yağlı Tip Transformatörler

Hermetik Transformatörler

10-3.150 kVA güç aralığında, 36 kV yüksek gerilim seviyesine kadar, üç veya tek fazlı, yağlı, ONAN, ONAF soğutmalı, boşta kademe değiştiricili veya yük altında otomatik kademe değiştiricili, hem harici hem de dahili kullanılabilecek şekilde üretilirler. Hermetik Transformatörlerde yağ, hava ile temas etmediği için ortamda oksijen yoktur. Dolayısıyla oksitlenmeye bağlı olarak yaşlanma olmamaktadır.

Hermetik Transformatörlerde hava ile temas olmadığı için transformatör yağı nem almayacaktır. Bu sayede Hermetik Transformatörler genleşme depolu transformatörlere oranla daha uzun ömürlüdür. Hermetik Transformatörlerde genleşme deposu olmadığı için yükseklik düşüktür. Daha küçük alanlarda montaj imkanı sağlar. Özellikle kompakt transformatör merkezlerinde avantajlıdır.

Genleşme Depolu Transformatörler

10-100.000 kVA güç aralığında, 170 kV yüksek gerilim seviyesine kadar, üç veya tek fazlı, yağlı, ONAN, ONAF soğutmalı, boşta kademe değiştiricili veya yük altında otomatik kademe değiştiricili, hem harici hem de dahili kullanılabilecek şekilde üretilirler. Transformatörlerin genleşme depolarının boyutları, sıcaklıkla artan yağın genleşmesini depolayacak şekilde hesaplamalar sonucunda dizayn edilir. Genleşme depolu transformatörler atmosfere açık olduğu için termik etkiler nedeniyle değişen yağ basıncı, transformatörün deposunda bulunan silika jel (hava kurutucu) sayesinde havanın nemi alınarak hava alışverişi sağlanır.


BETA Hermetik Transformatör
Primer 6,3-10,5-20-36 kV
25 kVA – 4000 kVA


Detaylı Bilgi

BETA Genleşme Depolu Transformatör
Primer 6,3-10,5-20-36 kV
25 kVA – 4000 kVA


Detaylı Bilgi

Yağlı Tip Transformatörler
Röle ve Aksesuarları


Detaylı Bilgi

İlgili Hizmetler