Elektrik Pano Çözümleri

Teleteknik IEC 61439-1 ve IEC 61439-2 normlarında formlanmış (bölümlendirilmiş), tip testli panoların; projelendirilmesi, imalat, sevkiyat ve devreye alma aşamalarında son kullanıcıya toplam çözüm sunmaktadır. Teknik kullanım ömrünü tamamlamış, (PLM) ürün yönetimi kapsamında yenilenmesi gereken endüstrinin her alanındaki alçak gerilim dağıtım sistemlerinin anahtar teslim taahhüttü nü sağlamaktadır.

Elektrik Pano Sistemleri Kapsamımız:

 • Ana Dağıtım – Kuvvet Panoları
 • MCC Panoları
 • Tali Dağıtım Panoları
 • Medikal Sistem Panoları
 • DALI / KNX Aydınlatma Panoları
 • BMS ve HVAC Panoları
 • Reaktif Kompanzasyon Panoları
 • Kombinasyon ve Sayaç Panoları
 • Solar PV Panoları
 • DDC Otomasyon Panoları
 • DCS Panoları
 • Patlayıcı Ortamlar için ATEX Exproof Elektrik Dağıtım Kutuları

Tip Testli Pano nedir?

Genel olarak tüm imalatçılar ürünlerini belirli standartlara uygun olarak tasarlamak ve imal etmek zorundadırlar. Panolar için bu standart IEC 61439-1/2’dir. IEC 61439-1/2 standartlarında belirtilen tasarım doğrulama (IEC 61439-2) yöntemi ile veya IEC 61439-1 ile test etmek sureti ile bu standartlara uygun olduğu kanıtlanmış panolara tip‐testli pano denir.

IEC 61439-1/2 Elektrik Panoları için ne ifade eder?

Alçak gerilim anahtarlama düzeni ve kontrol düzeni panoları - Bölüm 2: Güç anahtarlama ve kontrol düzenekleri olarak tarif edilen bu standard bir defaya mahsus olmak üzere tasarımlanan, imal edilen ve doğrulanan veya tamamıyla standart hale getirilmiş ve büyük miktarda imal edilmiş tüm PANOLAR ’a uygulanır. Bu standard, ilgili ürün standardıyla uyumlu motor yol vericiler, sigortalı anahtarlar, elektronik donanım ve benzerleri gibi münferit düzenlere ve müstakil bileşenlere uygulanmaz. Bu standard IEC 61439’un diğer bölümlerinde ele alınan özel tip PANOLAR ‘a uygulanmaz. Diğer bölümlerde ele alınmayan PANOLAR için bu standard uygulanır.

Elektrik pano imalatı genelde tekrar eden bir imalat konusu değildir. Panolar projesine göre birçok farklı kombinasyondan oluşabilir. IEC 61439-1/2 standartlarında belirtilen testlerin çoğunun tahribatlı testler olması sebebi ile bir projeye özel olarak üretilmiş panolar üzerinde bu testleri uygulamak pratikte mümkün değildir.

Bu nedenle IEC 61439-1/2’de tahribatlı testler yerine kullanılabilecek, pratikte uygulanabilir “tasarım doğrulama” yöntemleri tarif edilmektedir. IEC 61439-1/2 standartları tahribatlı olmayan ve her bir pano üzerinde uygulanıp raporlanacak rutin test ve tasarım doğrulama uygulamalarını şart koşmaktadır.

Her pano imalatçısı IEC 61439-1 madde 3.10.2'deki tanımlamaya göre ürettiği panonun standartlara uygun olup olmadığından kendisi sorumludur. Pano imalatçıları farklı işlevlere sahip bileşenleri üreticilerden tedarik edip bir pano oluştururken ilgili standartlara uygun ürünler kullanmakla yükümlüdür.

Detay bilgi için Yüksek Gerilim Teknikleri ve Yıldırımdan Korunma Sistemleri Teknik Komitesi tarafından hazırlanan TS EN 61439-2 standardını inceleyebilir veya bizim ile irtibata geçebilirsiniz.

ALÇAK GERİLİM PANO SİSTEMLERİ

[envira-gallery id="959"]